画展„Chwila i nieskończoność” 来源:2013年2月15日kulturanatychmiastowa

Dnia 10 lutego w Galerii Centrum Kultury ZAMEK została otwarta wystawaChwila i nieskończoność Lu Youyou. Jego malarstwo jest korelacją kultury zachodniej i wschodniej, przepracowaną przez własną artystyczną wizję. Charakterystycznymi elementami są kolor i materia obrazu. Gama barwna najczęściej budzi skojarzenia z impresjonizmem, a zastosowanie impastów nałożonych szybkimi i szerokimi pociągnięciami pędzla, powoduje że faktura sprawia wrażenie rozrzeźbionej. Paleta kolorów, często zestawiana ze sobą w kontraście, niesie spory ładunek emocji i symboliki.

Tytuł Chwila i nieskończoność nawiązuje do pytań: czym jest czas i jakie znaczenie ma jego upływ. Postacie wojowników, kobiet w tradycyjnych strojach z zarysowaną zaledwie fizjonomią, Budda ujęty w obrazowym tryptyku oraz sylwetki koni zawieszone są w bezczasie. Obrazy stoją w opozycji do postrzegania czasu, który ma nad człowiekiem władzę, od którego często jest się zależnym. Tradycyjna sztuka chińska ma na celu przełamanie owego „ograniczenia”, ma ona pomóc w odnalezieniu przestrzeni dla umiejscowienia naszej duchowości, ponieważ nasze ciała nie wytrzymują próby czasu, natomiast sztuka tak.

Lu Youyou odwołując się do dawnej sztuki zachowuje o niej pamięć, ale również odchodzi od pewnego schematu, podróżując w swoich artystycznych wizjach ze współczesności do czasów minionych.

Wystawa powstała w ramach Dni Kultury Chińskiej przy współpracy Centrum Kultury ZAMEK i Stowarzyszenia Polsko-Chińskiego na Rzecz Kultury i Sztuki. Można ją obejrzeć do 21 lutego.

Tekst: Małgorzata Noworolska
Zdjęcia: Lu Youyou

Lu Youyou – malarz, rysownik, grafik, fotograf pochodzący z Pekinu; od 2008 roku mieszka w Polsce.

 

„Chwila i nieskończoność” – relacja      Źródło: kulturanatychmiastowa 2013-02-15 : PDF 

http://kulturanatychmiastowa.pl/2013/02/chwila-i-nieskonczonosc-relacja/

About Author: admin

Recent Activities